1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediye meclisinde Armutlu protestosu
Belediye meclisinde Armutlu protestosu

Belediye meclisinde Armutlu protestosu

Sarıyer Belediyesi tarafından yıkım kararı alınan Armutlu’daki gecekondu sahipleri meclis toplantısına gelerek alınan kararı protesto etti.

A+A-

Sabah saatlerinde meclis toplantısının yapılacağı Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin önünde toplanan yüzlerce kişi açtıkları pankartlarla alınan kararı protesto ettiler. Kalabalığın artmasıyla binanın önünde geniş güvenlik önemleri alındı. Binanın girişinde çok sayıda çevik kuvvet ve zabıta ekibi hazır bekletilirken, binaya girişiler ilk etapta engellendi. İki saat boyunca dışarıda bekletilen Armutlu halkı yapılan görüşmelerin ardından tek tek aranarak içeri alındı. Yoğun katılımın olduğu toplantıya Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç katılmadı.

arama-tarama-001.jpg

gece-degil-gunduz-armutlu.jpg'GECE DEĞİL GÜNDÜZ YAPTIK'
Kararı protesto eden vatandaşlar, “Güzel yaşam hepimizin hakkı, yuvamız yıkılmasın, çocuklarımın geleceğine dokunma, gece değil gündüz yaptık, tek suçlu biz değiliz yaşam alanıma dokunma, Sarıyer meclisi sesimizi duy, yuvamızı yıktırmayız" gibi pankartlar açtı. Bazı vatandaşlar, “Gece habersiz yaptığımız ev yok. Biz bunları yaparken kimse engel olmadı. Bir sürü masraf yaptık. Şimdi neden tepemize yıkıyorlar.” diye konuştu.


meclis-armutlu-protesto.jpg

ÇELİK: ŞÜKRÜ GENÇ NEDEN DOZERİN ÖNÜNDE DURAMIYOR
nurettin-celik.jpg
Meclis toplantısında konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Çelik, Sarıyer’in mülkiyet problemi, imar problemi var. Bununla alakalı bir proje getirin ya. 7 yıldır vatandaşın mülkiyet problemi çözümü ile ilgili hiçbir konu gelmedi meclise. Sarıyer’in derdi, birilerin göz yummasıyla yapılan yanlış yapılar. Biz bunları çözmek isterken, son 3 ayda bu vatandaşın önünü neden açtınız. ‘Durun, boşuna masraf etmeyin biz sorunları çözeceğiz yeni yapı yapmayın’ neden demediniz, neden vatandaşı mağdur ettiniz? Bu bir vebaldir. Vatandaş durmuştu, sakinlemişti. Yapılan yanlış binaları çoğaltmakla Sarıyer’in problemini çözemezsiniz, arttırırsınız. Şimdi vatandaş ne yapacak yıkımlar başladı. Hukuk da kanun da bunu yıkın diyor. Nasıl duracaksınız bunun karşısında? Şimdi belediye başkanı dursun bakalım? Neden duramıyor? Neden daha ilk başlarda yıkmadınız? CHP İlçe Başkanı, dozerlerin önüne geçeriz diyordu hadi geçsin dursun bakalım şimdi. Birbirimizi kandırmayalım. Ben Şükrü Genç’i, zabıtadan sorumlu başkan yardımcısını Allah’a havale ediyorum. Yeni kaçak yapılar yapılmıyordu neden müsaade ettiniz, o zaman hesabını vereceksiniz” dedi. 

ZEYBEK: VALİLİK SORUŞTURMASI VAR
gokan-zeybek.jpg
Armutlu’daki yıkımlarla ilgili konuşan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek ise 2004 yılında çıkartılmış olan gecekondu önleme ile ilgili bir yasanın olduğunu belirterek, “Bu yasayla gecekondu yapanlarla ilgili asliye mahkemelerinde dava açılmasını; buna göz yuman, yapılmasına da olanak veren kamu görevlileri hakkında idari ve adli takibat yapılmasını içeren bir yasal düzenleme var. 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra başlayan bu süreç ile ilgili Kaymakamlık ve Valilik üzerinden artık bir soruşturma ve idari işlem yürütülmektedir. Yurttaşlarımız bir çözüm arıyorlar. Bu çözümle ilgili bir olayın Valilik nedeniyle bir idari soruşturmaya dönüştüğünü belirteyim. Nasıl oluyor da 30-40 yıldır Fatih Sultan Mehmet Mahallesi halkının yol, park, yeşil alan diye ayırdığı yerlere harfiyat alarak oralarda birilerinin gelip sıfırdan inşaat yapmalarına neden göz yumduğunuzu, sizin haklarınıza nasıl göz göre göre el koymalarına rızalık göstermenizi de sorgulamak gerekir” diye konuştu.

Bu haber toplam 4808 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

9 Yorum