1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediye binasının ihalesi İPTAL
Belediye binasının ihalesi İPTAL

Belediye binasının ihalesi İPTAL

Sarıyer Belediyesi 16 Ekim’de yaptığı belediye hizmet binasının ihalesini iptal etti. İptal nedeni ile ilgili iddialar Sarıyer’i karıştırdı.

A+A-

Sarıyer Belediyesi 7 Ocak 2012’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla temelini attığı Pınar Mahallesi’ndeki belediye hizmet binasının ihalesini yine iptal etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın ihaleye müdahil olduğu ve ihaleyi iptal ettirmek için belediye yönetimine baskı yaptığı öne sürülüyor. İptale gerekçe olarak da Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahallelerinin Sarıyer’e bağlanmasıyla binanın yetersiz olabileceği gösterildi. İhaleyi alan firmanın Kamu İhale Kurumu’na itiraz edeceği öğrenildi.

huseyin_cosgun_sariyer_409082422.jpg

AK Partili Coşgun’dan sert eleştiriler
AK Parti konuyu belediye meclis toplantısına taşıdı. Konuyla ilgili soru önergesi veren AK Partili Hüseyin Coşgun, Sarıyer Belediyesi’ne ağır eleştirilerde bulunarak cevaplaması için Belediye Başkanı Şükrü Genç’i soru yağmuruna tuttu. "Başlıyoruz, başladık" billboardlarından sonra şimdi de bir türlü  "Başlayamıyoruz” diyen AK Partili Coşgun, önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Yapım İşi İhalesi yaklaşık 49 gün önce 16 Ekim 2012 tarihinde yapılmış olup 10 firmanın dosya aldığını ve 4 firmanın ihaleye girdiği bilinmektedir. Yaklaşık maliyeti 83.124.565 TL dir. Bu 4 firmanın vermiş olduğu teklifler sırasıyla;

1. FİRMA  ARSEL İNŞAAT                                68.000.000TL (TENZİLAT OR.%18.20)
2. FİRMA  DEMKAR İNŞAAT- PAM İNŞAAT  77.600.000TL (TENZİLAT OR.%6.65)
3. FİRMA  TELKOM-ÖZSOY ORTAKLIĞI        77.770.000TL (TENZİLAT OR.%6.44)
4. FİRMA   KAZOVA İNŞAAT                          109.000.000TL dır(TENZİLAT OR .%-31.13)

68.000.000 TL teklifle ihaleyi alan 1. firma olan ARSEL İNŞAAT ihaleyi aldıktan sonra ne hikmetse belediyemizde tersine bir süreç başlatılmıştır. Ve ihale iptal sürecine girmeye başlamıştır”

Coşgun Sarıyer Belediyesi’ne şu soruları sordu:
1) İhale komisyonunun yaptığı ilk toplantıda, yasal süreç olarak firmaların herhangi bir eksik evrakı tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse bu toplantı tutanaklarına geçilmiş midir?

2) Herhangi bir eksik evrak tespit edilmişse, verilen tekliflerden geçersiz sayılan var mıdır?

3) Bütün teklifler geçerli sayıldıysa KAMU İHALE KANUNU gereğince yapılması gereken “AŞIRI DÜŞÜK SINIR DEĞERİ” kaçtır?

4) Aşırı düşük savunması istenen firma bulunmakta mıdır?

5) Aşırı düşük savunması istenmemişse ihaleye katılan firmaların, usulüne uygun olmayan herhangi bir evrak, tespit edilmiş midir?

6) İhale süreci içerisinde Genel Başkan Yardımcılarınızın ihaleye müdahil olup, iptali için yetkililere baskı yaptığı doğru mudur?

7) Bütün evrakları yasal ve sağlam bulunduğu halde diğer firmalardan yaklaşık 10 milyon TL düşük teklif vermiş olan 1.sıradaki firmaya ihalenin tarafınızdan verilmek istenmediği doğru mudur? Yoksa aradaki 10 Milyon farkın hesabı mı yapılmaktadır?

8) Ayazağa, Huzur ve Maslak Mahalleleri Sarıyer’imize katılımı ve ihtiyaçları karşılamayacak olması ihale iptal sebebi olarak kabul edilebilir mi?

9) Sarıyer’imizin böyle bir hizmet binası ihtiyacı gerçektir. Hizmet üretmekte neden zaman kaybediyoruz?

10) Sizin için hizmet mi öncelikli, yoksa rant hesabı mı?

11) Rant hesapları ile zaman kaybetme ve iş yavaşlatma hesaplarınız İKSA VE ALT YAPI YATIRIMLARININ riske atarak Sarıyer'imizin milyonlarının sokağa atılmasına sebep olabilir mi?

12) İhale iptalinden sonra, bu 4 firmadan herhangi biri veya başka bir firma daha yüksek bir tutar ile ihaleyi alır ise, aradaki farkın hesabını Sarıyer halkına nasıl vereceksiniz?Erdoğan Toprak iddiası!
Toplantıdan sonra gözler ihaleye müdahil olduğu ileri sürülen CHP genel başkan yardımcısının kim olduğuna çevrildi. Bazı meclis üyeleri arasında Erdoğan Toprak’ın ihaleye müdahil olarak belediyeyi yönlendirdiği iddia edildi.

Bu haber toplam 1231 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum