1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bazı ihalelerde yolsuzluk var
Bazı ihalelerde yolsuzluk var

Bazı ihalelerde yolsuzluk var

Bütçe konuşması yapan AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Cemil Özbalta, Belediye Başkanı Şükrü Genç’e fena yüklendi. Özbalta ihalelerde usulsüzlük yapıldığını iddia etti.

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nin 2012 yılı tahmini bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısında konuşan AK Partili Cemil Özbalta, Şükrü Genç’in icraatlarını sert bir dille eleştirdi. Özbalta konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "Sayın başkan bizlere geçen yıl neler hedeflemiştin, ne hayaller bize burada satmıştın, neler yaptınla, ilgili birkaç söz etmeliydi. Geçen yılki performansla şimdikinin arasında sadece rakamlar oynuyor. Yapılan faaliyetler rutin belediye işleri. Bir yönetici yaptığı fazla iş olmayınca anlatacağı fazla mevzu da bulamaz. Biz isterdik ki geçen sene söylediğiniz ve hedeflediklerinizi kamuoyu ile paylaşmış olsaydınız. 
2012 yılında 24 yeni araç tedarik edilecekmiş. Bunların içinde iki üç tane 45 kişilik otobüs temin edilmesini rica ediyoruz. Şehir dışına cenazesi olan vatandaşlarımızın bazıları araç olmadığından dolayı başka belediyelerden bu otobüsleri tedarik etmişler. Bu Sarıyer Belediyesi'ne yakışmayan bir hareket bunun da acil çözülmesi gerekir.

2011 senesinin tahmini bütçesi 145.610. milyon TL idi. 2012 senesi ise 189.709. milyon TL. arada ki fark 44.099. milyon TL. bu şimdiye kadar en fazla artış yapılan tahmini bütçedir. Bunun gelecek seneye görüşü yine burada yapılır, geçen seneye oranla, bu sene çıtayı yükseltmişsiniz. Burada mal ve hizmetler bölümü yine en büyük oran olarak gözükmektedir. 35 Milyon TL belediye hizmet binamızın açılışı için bütçe ayrılmış. Her türlü şekilde bu binanın yapımı için yanınızdayız.

Gecekondu ve Sosyal Konut Müdürlüğü oluşturduk. Sarıyer de seçimlerde en büyük sattığınız hayal gecekondu semtlerinde idi. Bu müdürlük 2,5 yılda ne iş yapar? Sadece 317 Bin TL bütçe ayrılmış. Gecekondu konusunda daha ciddi ve öz verili çalışmalar yapmamız gerekir.

İş imkânı sağlamak için kurulan bir birim. Vatandaşın gözünü boyamak için kurulan bir birim mi? Müdürünü tanımam, çalışanlarını tanımam, herhalde mecliste bulunanların birçoğu da tanımaz.

20.211 Milyon temizlik işlerine koymuşsunuz. Bildiğim kadar ile geçen sene 12-13 trilyondu. Bu sene Sarıyer'de ne değişti de 20.211 milyon TL. bütçe ayrılmış.

Hayvanlara verdiğiniz önemi biliriz biz. 2012 yılında 1.824 Milyon TL bütçe ayrılmış. İnsanlara verdiğiniz önem de ortada. 400 bin nüfuslu Sarıyer'de sağlığa ayırdığınız bütçe 2.436 milyon TL. Her ne kadar merkezi hükümet sağlığa önem veriyorsa da eğer bizim sağlıkla ilgili bir birimimiz varsa bunun da bütçesi 300 bin Sarıyerliye göre olmalıdır. Buna da şükür gecen yıl hayvanlara ayrılan bütçe daha fazlaydı.

2012'de her mahalleye bir semt konağı ile 400 Bin TL bütçe ayrılmış. Her bir prefabrik yapı 25 liradan iç donanım ile 50 Bin TL olsa bütün mahallelerin semt konakları bitmiş olur. Ama biliyorsunuz bu prefabrik evlerin ömürleri 10-15 yıldır. Daha kalıcı ve halkın hizmetine daha sağlıklı eserler bırakmanız daha faydalı olur Sarıyer halkı açısından.

Spor kulüplerine yeterli yardım yapılmamış
Bu yıl amatör spor kulüplerine bin TL ve malzeme yardımı yapmışsınız bu çok yetersiz bir yardım. 2012 yılında sportif faaliyetler için 650 Bin TL bütçe ayrılmış. Amatör spor kulüpleri bundan yeterince pay alamıyor. Yaptığınız katkı payları bu kulüplerin yeteri kadar mücadele etmesinde etkin olmuyor. Gençliğe ayrılan bütçe 5-6 milyon TL olmalıdır. Sokak köşelerinde olan gençliği oralardan koparıp ilgi duydukları alanlarda spor yaptırmalıyız. Sokak hayvanlarına 2 Milyon TL bütçe ayrılmış 300 bin Sarıyerli gence 650 Bin TL bütçe ayrılmış bunu söylediğimiz rakamlara yükseltmelisiniz. Bu acıdan amatör spor kulüplerine daha fazla destek verilmelidir.

72 sayfada 2.000 sefer 90 ile 100 bin kişinin taşınması hedeflenmektedir. Yani 400 bin nüfus olsa ilçemizde 2012 yılında bunun dörtte birini bir yerden diğer bir yere taşıyacak belediyemiz. Demek ki bizim daha önce vatandaşları sosyal amaçlı taşıyan belediyemiz doğru bir iş yapıyordu. Aslında daha söylenecek çok şey var ya. Sizin daha önce bu mecliste sarf ettiğiniz kelimelerin ve söylevlerin seviyesine inmek istemiyoruz.

75 sayfada ise yine bu doğrultu Ramazanda protokol, işçi, memur yemekleri de 505 Bin TL bütçe ayrılmış. 76 sayfada Kent Yaşam sosyal denge bölümünde organizasyonlar ve hizmet alımlarında 550 Bin TL bütçe ayrılmışken, 77 sayfada ayni başlık altında festivaller mal alımları 700 Bin TL yani diğer unuttuklarımızla birlikte. Bu rakamlar 1.755 Milyon TL. Unuttuklarımızla birlikte 2.000 Milyon eski rakamla (İki Trilyon TL)  hani iddialıydınız her şeyi daha ekonomik ve ucuza mal edecektiniz. Demek ki bir yaz etkinlikleriniz sponsorlar hariç 2 Milyon TL dır.

Vicdanınız rahat mı?
Bu kürsüden CHP li meclis üyeleri sürekli Sarıyer halına yanlış ve yalan bilgiler vererek bizim içimizde de soru işaretleri bıraktınız. Bakıyorum ki bizim arkadaşlarımız doğru işler yapmış. İçimizde bıraktınız soru işareti için bizim vicdanim da acaba soruları dedirttiniz. Şimdi kendi vicdanim bu konuda rahat içimdeki bütün soru işaretleri yok oldu artık. Ama şimdiye kadar bize söylediğiniz yalanlarla vicdanlarınızı baş başa bırakıyorum.

Yemek ihalesinde usulsüzlük yapıldı
2012 yılında 505 Bin TL ramazan etkinliklerine yemek için ayrı bir bütçe var. Belediye yaptığı organizasyonlarla ilgili yemek alımları ile ilgili yaptığı ihalelerle ilgili sizlere bir belge sunacağım. Sayın başkan haberiniz var mı bilmiyorum, bundan sizin haberiniz olmadığı kanısındayım. Bu sene tam üç yemek ihalesi oldu. Bu yemek ihalelerinde hak edenler diskalife edilmiştir. İhaleyi kazanmalarına rağmen ikinci kez teklif alınmış ve daha yüksek veren firmaya teklif verilmiştir. Her ne hikmetse bütün işleri de bu süreçte bir yemek firması alıyor. Bu firma da birileri tarafından korunan ve kollanan bir firma. Bu süreçte bütün yıl boyunca korunan bu firma yıl boyunca belediye yemeklerini vermiş oluyor. Sayın başkan, yemekte usulsüzlük yapıldı diye AK Parti Belediye başkanını mahkemeye verdiniz, bakalım bu konuda kendi mesai arkadaşlarınız hakkında ne yapacaksınız. Sarıyer halkı bunu beklemektedir.

Hak eden firmalar devre dışı bırakılıyor
Aynı olay otobüs kiralamalarında yaşanmış. Daha ucuz ve ekonomik fiyat veren bir firma diskalife edilmiş. 6 otobüs kiralaması 15+KDV verilmiş bundan öncede aynı belediyeye iş yapan firma yetersizlikle elenmiştir. Sonra sözlü olarak yetkililere hangi fiyattan istiyorsunuz denmesine rağmen yetkili arkadaşlar daha yüksek bir fiyattan yolcu taşıma işin başka bir firmaya vermişlerdir. Şubat 2012 yılında oluşacak olan denetim komisyonunda daha detaylı bilgiler sizlerle paylaşılacaktır. Siz geldiğinizde ve kamuoyuna şöyle bir söz verdiniz. Bizim adaletimizden kimsenin şüphesi olmasın. Sizin adaletiniz 2,5 yılda Sarıyer halkı tarafından çok ciddi şekilde sorgulanıyor.

Bu haber toplam 611 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT