1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Barış gününde PROTOKOL KRİZİ
Barış gününde PROTOKOL KRİZİ

Barış gününde PROTOKOL KRİZİ

Sarıyer’den dünyaya barış çağrısında bulunan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP ilçe örgütüyle barışamadı, gecede protokol krizi yaşandı.

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde İstinye Tersane alanında düzenlediği Zülfü Livaneli konserinde protokol krizi yaşandı. Protokol sırasında CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in ismi yer almadı. Konser alanına gelen CHP Kadın Kolları ve bazı ilçe yöneticileri de protokolün bulunduğu bölgeye sokulmayınca partililere yapılanlar karşısında sinirlenen İlçe Başkanı Mehmet Deniz konser alanını terk etti. Olayı öğrenen çok sayıdaki CHP’li, ilçe başkanına ve yöneticilere karşı sergilenen bu tavrı CHP’ye ve örgüte saygısızlık olarak değerlendirerek Şükrü Genç’e tepki gösterdi.

Mehmet Deniz, etkinlik alanını terk etti
Etkinliğe katılmak için konser alanına gelen İlçe Başkanı Mehmet Deniz, vatandaşlarla sohbet ettikten sonra protokole ayrılan 100’e yakın koltuğun olduğu bölüme geldi. İsimlerin yazılı olduğu protokol listesinde belediye başkan yardımcılarına, birim müdürlerine, bazı muhtarlar ve amatör spor kulüplerine birer, çoğuna da misafiri olur düşüncesiyle ikişer koltuk ayrılmıştı. Ancak CHP’nin ilçedeki bir numarasına protokolde yer ayrılmadı. Uzun süre yerini arayan Mehmet Deniz, organizasyonda görev alan bir belediye yetkilisine protokol sırasını kimin yaptığını ve listede isminin neden yer almadığını sordu. İlçe başkanını “Seni tanımıyorum” diyen belediye yetkilisi, buna Şükrü Genç’in karar verdiğini, bir sorun varsa kendisiyle halletmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine İlçe Başkanı Mehmet Deniz sinirlenerek, konser alanından ayrıldı.

“CHP’ye büyük saygısızlık”
Sarıyer Belediyesi ile CHP İlçe Örgütü arasında yaşanan bu tatsız gelişmeleri Sarıyer Manşet’e değerlendiren CHP’liler, yaşananlardan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, “Kendi evinde barışı sağlayamayan birisi nasıl olur da dünyaya barış çağrısında bulunur. Bu partiye yapılan bir saygısızlıktır. CHP’li belediyede çalışan birinin de CHP ilçe başkanını tanımaması, belediye başkanının partisine verdiği önemi gösteriyor. Protokolde çok sayıda kişi var. Hiç olmadık kişiler burada oturmuş, etkinliği izliyor. Bu yapılan CHP’ye büyük bir saygısızlıktır” diye konuştular.

Bir tepki de Patrik Vekili Yusuf Sağ’dan geldi
Konser başlamadan önce Belediye Başkanı Şükrü Genç günün anlam ve önemine değinerek konuşma yaptı. Genç’in konuşmasından sonra inanç önderleri sahneye çıkarak dünya barışı için dua ettiler. Konuşması kesilmeye çalışılan Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ise duruma tepki gösterdi. Konuşması uzayınca Belediye Başkanı Şükrü Genç’in isteği ile gecenin sunucusu İlknur Kaplan, Sağ’dan konuşmasını bitirmesini istedi. Sahnede sunucuyu azarlayan Sağ, “Ya beni buraya çağırmayın, ya da dünya barışından, Somali’deki aç insanlardan bahsederken sözümü kesmeyin” diyerek teki gösterdi. Ortalık buz kesilince sunucu “Belediye başkanımız bilir konuşun isterseniz” diyerek durumu kurtarmaya çalıştı. İnanç önderlerinin dualarından sonra sahnede dünya barışı için güvercin uçuruldu.

Livaneli’nin en sönük konseri
Konuşmalardan sonra ünlü sanatçı Zülfü Livaneli sahne alarak, geceye katılanlara türkülerini seslendirdi. Beklenen ilginin olmadığı konser Livaneli’nin en sönük konseri olarak değerlendirildi.

Konserden sonra Belediye Başkanı Şükrü Genç’in, Sarıyer Belediyesi'ne yönelik yapılan yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan ve yaklaşık 4 ay cezaevinde kalan Yılmaz Tank ile birlikte samimi bir şekilde etkinlik alanını gezmesi de dikkat çekti.

Bu haber toplam 1275 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum