1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Bahçeden sofranıza Sahrap Soysal Zeytinyağı
Bahçeden sofranıza Sahrap Soysal Zeytinyağı

Bahçeden sofranıza Sahrap Soysal Zeytinyağı

Halis zeytinyağı isteyenler için doğru adres...

A+A-

Zeytin doğanın insanlara en mucizevi armağanlarından biridir. Zeytin ve zeytin ürünlerinin yararları her geçen basında sık rastlanan haberlerden biri. Dünya’da zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretimi Akdeniz ülkelerinde oldukça yaygındır. Türkiye’de yaşayan insanların sahip olduğu en büyük şanslardan biri 81 ilin 41’inde zeytin yetiştirilebiliyor olmasıdır. Bu da demek oluyor ki Türkiye elindeki kaynakları efektif kullanması halinde dünyanın en büyük zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden biri olabilir.

Türkiye’de Zeytin Nerede Yetişir?

Türkiye’de zeytinin yetiştiği ve zeytinyağının üretildiği bölgelerin başında Ege bölgesi gelmektedir. Ege bölgesini Akdeniz, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip eder. Eser miktarda Karadeniz bölgesinin bazı yerlerinde de yetişmektedir. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde başı çeken il Balıkesir’dir. Kaldı ki Ayvalık deyince akla zeytinyağı gelmektedir. Balıkesir’den sonra en çok zeytin yetişen yerler; Çanakkale, Bursa, İzmir, Aydın, Manisa, Mersin ve Hatay olarak sıralanabilir. Türkiye’de yaygın olarak yetişen zeytin türleri; Ayvalık yuvarlama, Nizip tapan, Tire çekişte, Akhisar domat ve uslu, İzmir sofralık memecik, Gebze taraflarında Kalamata, Gemlik zeytini, Mersin Sarı Ulak, Artvin butko zeytini çeşitleridir. Türkiye’de zeytinyağı üretimi kadar tüketimi de oldukça fazladır. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde mutfaklarda genelde zeytinyağı tercih edilmektedir.

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağları asit dengesi, görmüş olduğu işlemlere göre 3 ana grupta toplanabilir.

-Natürel Zeytinyağı; zeytin toplandıktan sonra 4 saat içinde fabrikalara götürülüp, soğuk sıkım yöntemiyle zeytinyağı üretimi yapılır. En kaliteli zeytinyağı kabul edilen tür olan sızma zeytinyağı, asit oranı en düşük zeytinyağıdır.

-Rafine Zeytinyağı; asit oranı yüksek olan ve direkt olarak tüketime uygun olmayan yağların, fabrikada geçirilen işlemlerin ardından üretilmesiyle ortaya çıkan yağdır. Bu tip yağlar kızartma yemeklerinde kullanılır.

-Riviera Zeytinyağı; natürel ve rafine zeytinyağının karıştırılmasıyla oluşturulan, asit dengesi yaklaşık 1 olan yağlardır. Hem sıcak hem de soğuk yemeklerde kullanılır.

Zeytinyağı fiyatları

En yüksek fiyatla satılan yağ olan sızma zeytinyağı, yetişen zeytinin türü, asit dengesi ve preslenen zeytinden çıkan yağın kalitesine göre fiyatları değişmektedir. Sızma zeytinyağı piyasada 5 litresi 80 TL’den 200 TL’yi bulan fiyatlara satılmaktadır.

Rafine ve riviera zeytinyağları ise marketlerde genelde litre fiyatı ortalama 20 TL’den alıcı bulmaktadır.

Bu haber toplam 1515 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT