1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Avukat Kübra YILDIZ ÇOLAK
Avukat Kübra YILDIZ ÇOLAK

Avukat Kübra YILDIZ ÇOLAK

Ankara Barosuna kayıtlı serbest avukatlık yapan Kübra YILDIZ ÇOLAK ile avukatlık mesleği üzerine konuştuk.

A+A-

Öncelikle neden bu mesleği tercih ettiğinizi öğremek isteriz.

Küçüklüğümden beri hayalimdi. Yani sonradan karar vermedim. Hani sorarlar ya komşular, akrabalar öğretmenler Büyüyünce ne olmak istersin diye. Ben hep avukat olmak istiyorum dedim. Sonradan veya başkasının etkisiyle değil yani, hep istedim.

Ankara Avukat sayısı bakımından diğer illere göre hangi konumda?

Ankara Türkiye’nin nüfus bakmından 2. Büyük ili. Bu nedenle de sayının doğru orantılı olması gerektiği kanaatindeyim ve halihazırda da öyle. İstanbul’dan sonra Ankara Avukat sayısı bakımından ikinci sırada. Bir diğer neden ise buradan mezun olanlar şehri sevdikleri için ayrılmak istemiyorlar, yada taşrada iş yapamayacaklarını düşünerek burada kalıyorlar. Bu da belirleyici bir etken.

Avukat Nasıl Olunur?

Ülkemizde malesef bu yönde bir eksiklik var. Yani bizim ve Barolar Birliği’nin de beklenti içerisinde olduğu bir Avukatlık Sınavı meselesi var. Halihazırda fakülteden mezun olduktan sonra 1 yıllık staj sonunda ruhsat alınabiliyor. Ancak meslekte kalitenin artması için mesleğe giriş sınavı yapılması uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Yeni Açılan Hukuk Fakülteleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Eskiye nazaran her geçen gün avukat sayımız artıyor. Yeni Hukuk Fakülteleri açılıyor. Bu girişimlerin mesleği olumsuz yönde etkilediğini düşünüyoruz. Meslek Odamız olan Baromuz da aynı görüşte ve bu yönde bir düzenleme getirilmesini talep ediyor.

Avukatlıkta Uzmanlık Var mı, Siz Hangi Konularda Uzmansınız?

Resmi anlamda bir uzmanlığımız yok, bu yönde ünvan kullanılması da uygun görülmüyor. Ancak zamanla meslektaşlarımız ve bizler belirli alanlarda daha yoğun çalışmaya başlıyoruz. Buna uzmanlık demiyelim de çalışma alanı diyelim. Yani ben hukukun birçok dalı var ve tamamen kendi isteğimle bu alanlardan bazılarıyla çalışmak isteyebilirim. Zamanla aynı işler yapıldığında da bir takım tecrübeler kazanıyoruz. Bu yüzden herhangi bir alan belirtmek istemiyorum.

Kişilerin Avukat İhtiyacı Olduğunda Nelere Dikkat Etmesini Tavsiye Edersiniz?

Öncelikle belirtmek isterim ki meslektaşlarım hakkında ayrım yapmak bana göre değil. Her arkadaşımızın kendi çabalarıyla çalıştıkları ve gerekli araştımaları yaptıkları konularda başarılı olabileceğini düşüyorum.Bir de işlem nerde olacaksa o böldenden terciğ etmeleri daha iyi olur. Örneğin İzmir’de ikamet eden biri Ankara’daki taşınmazı ile ilgili işlem yapacaksa Ankara avukat arayışına girmelidir. Her insan birbiriyle anlaşamaz yada iş yapamaz. Benim tavsiyem yapılacak görüşme neticesinde bir fikir edinerek karar vermeleri. Avukatların da yapamayacakları bir işi kabul edebileceklerini düşümüyorum. Tabi her meslekte olduğu gibi bizde de çürük elmalar çıkabilir. Yine de dikkatli olsunlar ve mutlaka sözleşme yapsınlar.

https://kubrayildiz.av.tr

Bu haber toplam 1433 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT