1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Avukat Dilber Koyuncu - Boşanma Davasında Avukatın Önemi
Avukat Dilber Koyuncu - Boşanma Davasında Avukatın Önemi

Avukat Dilber Koyuncu - Boşanma Davasında Avukatın Önemi

A+A-

Boşanma davaları hukuk alanında en sık karşılaşılan dava türlerindendir. Tarafların hayatında birtakım değişiklik yaratması sebebiyle de dava sırasında oldukça dikkatli olmak gerekir. Boşanmanın yanı sıra çocukların velayeti, kadın, erkek ya da çocuk için nafaka, ziynet eşyaları ve mal rejimi gibi birçok önemli husus da boşanma davası ile beraber gündeme gelecektir. Adana avukat.

Boşanma Davasında Avukat Tutmak Gerekir mi?

Eşler özellikle anlaşmalı boşanma davalarında avukat yardımı almadan davalarını devam ettirme düşüncesindedirler. Ancak bu düşünce oldukça yanlış. Çünkü boşanma davaları kesinleştikten sonra taraflar için hak kaybına sebebiyet verebilir. Örneğin; avukat yardımı alınmadan hazırlanan bir anlaşmalı boşanma protokolünde genellikle mal rejimine ilişkin hususlar yazılmamakta, genel ifadeler kullanılmaktadır, hal böyle olunca aradan yıllar geçtikten sonra taraflardan biri mal rejimi talebinde bulunabilecektir. Bu durum diğer eş için sorun yaratabilir. Ya da açılan boşanma davasında boşanma sebebi yeterince delil sunulamadığı için yeterli görülmeyebilir ve mahkeme davanın reddine karar verebilir. Bu durum boşanmak isteyen taraf için 3 yıl dava açamama sonucunu doğurur. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı Adana boşanma avukatı olarak dava sırasında mutlaka bir avukattan yardım almanızı öneriyorum.

Ceza Davalarında Avukatın Önemi

Ceza davaları kamu düzenine ilişkin davalardır. Kira alacağı, tazminat gibi hukuk davalarında tarafların kendi delillerini kendilerinin getirmesi beklenir. Ancak ceza davalarında delilleri savcılık ve mahkeme araştırır. Tarafın delil olarak düşünmediği ve mahkemenin bilmediği kanıtlar ceza davasında dikkate alınmayacaktır. Ancak davada sanık avukat yardımı alsa idi, avukat müvekkilinin lehine olacak tüm delilleri mahkemeye sunacak ve müvekkilin belki de beraatini sağlayabilecekti.

Ceza davaları sonucunda hapis cezası ve iyi ihtimalle para cezası söz konusu olabilir. Hapis cezaları kişinin özgürlüğüne müdahale niteliği taşır. Bu sebeple ceza davasında avukatın önemi oldukça fazladır.

Dava ve ceza zamanaşımı, gözaltı süresi, susma hakkı, adil yargılanma hakkı gibi birçok taraf hakkı mahkeme ya da savcılık tarafından dikkate alınmayabilir. Tarafın da tüm haklarını bilmesi kendisinden beklenemez. Yaşanan hak mağduriyetleri avukat yardımı alındığı takdirde, tarafın lehine olacak şekilde giderilebilir. Bu sebeple ceza davalarında mutlaka avukat yardımı almanızı tavsiye ederiz. Adana ceza avukatı

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT