1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Av. Melih Akkurt: “Mal Alım İhalelerinde Aşırı Düşük Teklifler İncelenecek”
Av. Melih Akkurt: “Mal Alım İhalelerinde Aşırı Düşük Teklifler İncelenecek”

Av. Melih Akkurt: “Mal Alım İhalelerinde Aşırı Düşük Teklifler İncelenecek”

A+A-

Senede 26.5 milyarlık büyüklükteki kamu mal alım ihalelerinde artık aşırı düşük tekliflerin denetleneceğine dikkat çeken Avukat Melih Akkurt, ‘Artık en düşük teklifler değil en doğru teklifler seçilecek’ dedi.

Kamu ihaleleri için Danıştay’a başvuru yaptıklarını ve ihalelerde yeni bir devir başladığını söyleyen Avukat Melih Akkurt bundan sonraki dönemlerde mal alımı ihalelerinde de en düşük tekliflerin sorgulanacağını belirtti.

Aşırı düşük tekliflerin sorgulanmasıyla ilgili Kamu İhale Kanunu’nda karar bulunmasına karşın, bir talimatnamede mal alımlarının bu kapsam dışında değerlendirildiğini vurgulayan Akkurt, yaptıkları başvuru üzerine, yasayla getirilen bir düzenlemenin yönetmelikle ortadan kaldırılmasının mevzuata aykırı olduğu neticesine varıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili hukuk mücadelesinin ardından Danıştay’ın aldığı kararın, Kamu İhale Yönetmeliği’ne adapte edildiğini söyleyen Akkurt, sonraki aşamalarda artık aşırı düşük niteliğe sahip tekliflerin denetleneceğine ve sorgulanacağına ilişkin tebliğ çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

Hukuki girişimlerini, mal alım ihalelerinde aşırı düşük olan tekliflerin denetlemesi yapılmadan sonuçlandığını fark ettikten sonra başlattığını dile getiren Melih Akkurt, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun da yaptıkları başvurunun yerinde bir başvuru olduğunu ve haklı bulduğunu belirtti. Danıştay tarafından yürütülen inceleme esnasında Kamu İhale Kanunu’nun aşırı düşük teklif sorgulamasının gerekli olduğunu, fakat Kamu İhale Kurumu’nun bir yönetmenliğe göre mal alımlarında bu gerekli olan sorgulama ve denetlemeyi bertaraf ettiğini saptadığını söyledi.

Yasalara göre getirilen bir düzenlememin yönetmelikle ortadan kaldırılmasının mevzuata aykırı olduğunu ifade eden Melih Akkurt, “Danıştay tüm bu tespitlerle, Mal Alımları İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin ilgili bölümlerinin yürütmesini durdurdu. Yasal bir boşluk oluşmaması için de Kamu İhale Kurumu’nun yeni bir düzenleme yapması zorunluluğu oluştu. Bununla ilgili gereken tüm adımlar da atıldı” dedi.

Mal Alım İhalelerinde de Aşırı Düşük Tekliflerin Sorgulanması Zorunlu Olacak

Kamu İhale Kurumu’nun beklenilen yapılandırmayı bu yıl gerçekleştirdiğini ve mal alım ihalelerine yeni bir düzenleme getirildiğini bildiren Akkurt, bununla birlikte yönetmenliğe yeni bir bölüm ilave edildiğini de belirtti. Böylelikle 2017 yılı için, idarelerin bütçe yapısına göre 1 milyon 73 bin 525 TL veya 1 milyon 789 bin 213 TL olarak uygulanan eşik değerin dört katı değerindeki ya da bunun üzerindeki alımlara yapılan tekliflerin aşırı düşük sorgulamasına tabi tutulmasının zorunlu olduğunu ifade edenAkkurt,“Bu işlem yapılmazsa da ihalenin sonlandırılması gerekecek” dedi. Bununla birlikte yapım işleri veya hizmet alımı ihalelerinde uygulanan aşırı düşük tekliflerin incelemeden geçirilmesi uygulamasının mal alım ihaleleri için de zorunlu hale geldiğini söyleyen Melih Akkurt, “Geçtiğimiz yıl kamunun mal alım ihaleleri 26.5 milyar TL’ye çıktı. Rakamın bu yıl daha da artması bekleniyor. Yapılan bu düzenleme bu alandaki alımların çok daha etkin yönetilmesine olanak sağlayacak. Yapılan ihalelerin en düşük teklifte bırakılmasıyla mal alımının uygun şekilde tamamlanmaması, daha sonrasında idarenin daha yüksek bedelle alımı yeniden yapmak durumunda kalmasına neden oluyordu. İhale, en düşük fiyat teklifi veren firmaya sorgusuz sualsiz verildiğinde ortaya çıkan zaman ve para kaybı kamuyu zarara uğratıyordu. Artık düşük teklif sunan firma açıklama yapmak zorunda olacak ve yaşanan bu zararların önüne geçilecek” diye konuştu.

 “Kamu İhale Kurumu’na Önemli Bir Görev Düşüyor”

Yapılması gerekenlerin tüm bunlarla sınırlı olmadığını ve bir adım daha kaldığını söyleyen Avukat Melih Akkurt, “Kamu İhale Genel Tebliği’nde aşırı düşük tekliflerin tespiti ve denetlenmesine yönelik tanzimin nasıl ve ne şekilde olacağına ilişkin açıklama yapılması ve düzenlemeye gidilmesi gerekiyor” dedi. Konuya ilişkin düzenlemenin icraata geçmesi durumunda yapım işleri ve hizmet alımlarında olduğu gibi mal alımlarında da aşırı düşük tekliflerin tespit edilmesi ve sorgulanmasıyla ilgili sürecin belli olacağını belirten Akkurt, “Bu konuda Kamu İhale Kurumu’na önemli bir görev daha düşüyor. Kamu İhale Kurumu hızlı bir şekilde yol haritası oluşturmalı.Böylelikle kamu kurumlarına, gereksinim duydukları rehberlik hizmetini sağlamış olacaktır. Unutulmamalı ki, kamu alımlarında problemli aşırı düşükteklifler, ülkemiz için kötü sonuçlar doğuruyor.Tamamlanmayan teklifler, tekrardan yapılan alımlar, yeniden yapılmak zorunda kalınan planlamalar, bu ülkenin geleceğinden çalıyor” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT