1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Artık Taksitle Ev Almak Çok Kolay
Artık Taksitle Ev Almak Çok Kolay

Artık Taksitle Ev Almak Çok Kolay

Artık Taksitle Ev Almak Çok Kolay

A+A-

 

Yetişkin her bireyin hayali kendine ait bir evinin olmasıdır. Bu amaçla birçoğumuz birikim yaparız. Fakat ekonomik koşullar nedeni ile bir evin bedelinin tamamının biriktirilmesi pek mümkün olmaz. Ev almak isteyenler için bu amaçla bankalarda belirli şartlarla konut kredisi uygulaması mevcuttur.  Konut kredisi kullanarak kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür.

Konut kredisi kullanmak amacı ile bankalara ön başvuru yapılır. Ön başvuruda normal şahsi evrakların dışında alınacak evin tapu fotokopisi bulunmalıdır. Ardından alınacak ev ile ilgili banka tarafından ekspertiz görevlendirilir. Evin değer tespiti bu ekspertizin yapacağı inceleme sonrası hazırlayacağı rapor ile belirlenir. Evin değerinin %75 ine konut kredisi kullandırılır. Kalan tutar için ise birikim ya da başka bir kredi talebinde bulunulabilir.

Konut Kredisi Faizi

Son dönemlere ülkemizin birçok ilinde gerçekleşen kentsel dönüşüm nedeni ile birçok konut yapılmıştır. Bu konutlarının satışının gerçekleşmesi için konut kredi faizleri düşürülmektedir. Devlet hem vatandaşlar hem de inşaat şirketlerinin yararına bankalara gerekli müdahaleyi yapmaktadır. Böylelikle orta gelire sahip olanlarında taksitle ev sahibi olma imkânı doğar.

Konut kredisi başvurusunun bankalar tarafından onaylaması için kredi kullanacak kişinin kredi notunun yüksek olması gereklidir. Söz konusu konut olduğundan tutar yüksekliği nedeni ile gelirinin de taksitleri ödeyebilecek durumda olması gereklidir.

Bu şartlar dahilinde olan ve yaklaşık evin değerlin %25 lik tutar kadar birikimi olanlar evraklarını hazırlayarak bankalara kredi için başvurabilirler. Konut kredisi bazı dönemlerde faiz indirimi yapılan bir kredi türüdür. Bu nedenle kredi faiz oranlarının düştüğü zamanlarda başvuranlar faiz yönünden son derece avantajlı durumda olurlar. Taksitler bitene kredi kapanana kadar banka evin tapusuna ipotek koyar. Zamanında ödenen kredi taksitlerinin tamamlanması sonrası ipotek olayı kaldırılır.

Bu haber toplam 304 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT