1. HABERLER

  2. ANNE - ÇOCUK

  3. Ana baba rehberi
Ana baba rehberi

Ana baba rehberi

A+A-

Anne baba olmak başlı başına bir meslektir; sadece içine bolca sevgi katılması gereken bir meslek… Bir çocuk sahibi olduğunuzda tüm gün işte ne kadar yorulduğunuz, canınızın ne kadar sıkkın olduğu ya da uzun zamandır vakit ayıramıyor olmanız önemini kaybeder. Çünkü her koşulda ona ilgi göstermek durumundasınız. Aslında bir zorunluluktan ziyade içinizi kemiren bir istektir bu. Bilirsiniz ki onunla ilgilenmediğiniz zaman yaptığınız tüm diğer şeyler anlamsız kalacaktır.

Peki ya anne baba olmak sadece ilgi göstermek demek midir?
Elbette, hayır. Çocuğunuzu sınırsız ilgiye boğmanız, onu şımarık olmaya itecektir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da dengeyi sağlayıp, çocuğunuzu sağlıklı bir birey yapabilme imkanı sizin elinizdedir. Örneğin, her zaman onun yanında olduğunuzu ve onu sevdiğinizi bilmesi psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir. Ancak her düştüğünde koşup siz kaldırırsanız, işler sarpa sarmaya başlar. Bu noktada olumlu bir etkiden çok sağlıksız bir sürece geçiş başlar. Çünkü hayatı boyunca –ne yaparsa yapsın- en sonunda sizin onu kurtaracağınız bilinciyle yaşar. Bu durum da karakterinin oturmasını önleyecektir. Çocuğunuzun arkasında durmak yerine yanında durun. Böylece koşulsuz size yaslanabileceğini düşünmesini önleyin. Onun yanında yürüyerek, hataların görüp, gerektiğinde ona söyleyin. Bu hem size olan saygısını arttıracak hem de kişiliğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek olacaktır.

İyi bir ebeveyn olmak
Bahsetmiş olduğumuz örnekler anne baba olabilmenin yüzeysel tanımları ve en temel tavsiyeleridir. Ancak bir çocuğu yetiştirmek, sadece bu kısa tavsiyelere uyarak mümkün olmayacaktır. Yukarıdaki bilgilerin çok daha fazlasını detaylı bir anlatım ve akıcı bir üslupla hipokampus.net adresinden okuyabilirsiniz. Sitemizde ebeveynlere özel olarak hazırlanmış anne-baba rehberi bölümü sayesinde çocuğunuz, gelişme süreci ve bu süreçte sizin mutlak rolünüz hakkında öğretici testler ve makaleler bulabilirsiniz. Sizin de çok yakından bildiğiniz çocuk sorunları ve ruh hali değişimleriyle ilgili başarısı onaylanmış farklı farklı yazılarla kendinizden bir şeyler bulurken, anneliğinize/babalığınıza yeni bilgiler katacaksınız!

www.hipokampus.net

Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT