1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Alman Vekillerin Türkiye Ziyareti İptal Edildi
Alman Vekillerin Türkiye Ziyareti İptal Edildi

Alman Vekillerin Türkiye Ziyareti İptal Edildi

Yapılan bir açıklamaya göre Alman milletvekillerinin yarın Türkiye’ye yapmayı planladıkları ziyaret iptal edildi.

A+A-

Aralarında Yeşiller Partili Federal Meclis Başkan Vekili Claudia Roth’un da bulunduğu Alman milletvekillerinin yarın gerçekleştirmeyi düşündükleri ziyaretin iptal edildiği belirtildi.Ziyaretin yapılmamasının daha doğru olduğunu belirten bazı kaynaklar, talep edilen randevuların olumsuz şekilde sonlandığını belirtti.

Yeşiller Partili Federal Meclis Başkan Vekili Roth ve Sosyal Demokrat Partili Annen, iptal edilen ziyaret ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından mevcut şartlar altında Türkiye'de siyasi görüşmeler yapmalarının uygun görülmediğinin belirtildiğini söyledi.

Roth aynı zamanda Alman askerlerinin kendi ülkelerinin haricinde başka ülkelerde görev yapabilmesi konusunda Federal Meclisin milletvekillerinin kendi askerlerini her ülkede özgürce ziyaret edebileceğini savundu. Bu fikri Almanya Başbakanı Angela Merkel’den rica ettiği belirtilen Roth’un Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme sırasında konunun hatırlatılmasını istediğini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer tarafından yapılan açıklamada da Berlin’de düzenlenen olağan basın toplantısında iki ülkenin dışişleri bakanlığı arasında telefon görüşmesi yapıldığı ve yapılan bu görüşmeden sonra Alman milletvekillerinin Türkiye’ye yapmayı planladıkları ziyaretin iptal edildiği belirtildi. Schaefer, konu hakkında “Türkiye ile iş birliğine ihtiyaç duydukları için bu kararı dikkate almakla yetindiklerini, Türkiye ile yeni diyalog imkanlarını aramayı sürdüreceklerini” belirtti.

Dün yapılan açıklamada Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden Matthias Zimmer ile Sosyal Demokrat Partisi mensubu Niels Annen ve Yeşiller Partisi’ne bağlı Claudia Roth’un Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’da görüşme yapacaklarını söylemişti.

Kaynak Habermat : https://www.habermat.com/haber/1811/alman-vekillerin-turkiye-ziyareti-iptal-edildi.html

Bu haber toplam 1124 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT