1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Alevilerden derhal özür dilenmelidir'
Alevilerden derhal özür dilenmelidir

'Alevilerden derhal özür dilenmelidir'

CHP’de yıllardır siyaset yapan Ali İhsan Özdemir, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in 'Birlik Cemi' için toplanan yüzlerce Aleviyi içeriye almamasıyla ilgili sert bir açıklama yaptı.

A+A-
Sarıyer Belediyesi’nin bu tavrıyla Alevileri aşağıladığını belirten Özdemir, “Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı derhal görevden alınmalı ve belediye başkanı kamuoyu önünde özür dilemelidir” dedi. 

Ali İhsan Özdemir basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Her ulusal ve yerel meselede olduğu gibi başından beri takip ettiğim bu sürecin sonu hayal kırıklığından ibarettir.

Spor salonunda cem yapılmasının ne kadar uygun olduğu benim için ayrı bir soru, ancak buna ilk başta olur vermek ve bundan yaratılan umut ve sarf edilen emek hiç umursanmadan tek taraflı caymak sorgulanması gereken başka bir durumdur.  
Daha basit organizasyonlar için var edilmiş ticari işletmeler bile ortalama zekâ ve planlama kabiliyetiyle sorunsuz biçimde yönetilebiliyorken; nüfusun kuşkusuz önemli bir bölümü olan Aleviler’e kamu malı bir tesisi resmen tahsis edip, daha sonra iptal etmek ahmak iyi niyetiyle değerlendirilebilirse dahi, kabul edilemez bir beceriksizliktir. Orada toplanan 200’e yakın insanın bu çapsızlığın muhataplarına ulaşamıyor olması da kabalık, önemsememezlik ya da korkaklıktır.  

Bu duruma düşmüş insanlar kendilerini dışlanmış ve aşağılanmış hissetmişlerdir. Bırakın Sarıyer Belediye Başkanlığı’nı, kaç tane belediye başkanlığı oraya katılmış insanlardan herhangi birinin kendisini aşağılanmış hissetmesine değer bulunabilir? Açıkçası söylemek gerekirse; 3. Köprünün ismini verenlerle “Birlik Cemini” iptal edenler arasında Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle sadece ton farkı vardır.
 
Açıkçası ben Hanefi öğretilerine göre eksiksiz ibadet eden bir eş ve ondan doğma evlatlara sahip biri olmanın rahatlığıyla yaşayan biriyim. Hiçbir yaftayı kabul etmeden; 1425’ten bu yana Alevilere can, insan onuru ve itibar borçlanmış yöneticilerin; özelikle bu dönem Cumhuriyet Halk Partisi kimliği ile dahil olmuş hiç kimsenin bu hesabı kabartma hakkının olmadığını hatırlatmak isterim. 

Orada toplanan insanlara evrensel insan haklarından olan; Barışçıl amaçlarla toplanma, din ve vicdan özgürlüğü hakkı çok görülmüş hukuksuzluk yapılmıştır. 
Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı derhal görevden alınmalı ve belediye başkanı kamuoyu önünde özür dilemelidir.  Zira bu durum karşısında siyasi ikbal uğruna sessiz kalmak şahsiyetsizlik olacaktır.
Bu haber toplam 4780 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum