1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Alevi Dedesinin Cemevi isyanı
Alevi Dedesinin Cemevi isyanı

Alevi Dedesinin Cemevi isyanı

Söz verdiği halde bir türlü cemevi yapmayan Belediye Başkanı Şükrü Genç’e sitem dolu sözler: “Sarıyer’de inancımızı yaşamak istiyoruz”

A+A-

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in söz verdiği halde bir türlü cemevi yapmaması ilçede yaşayan alevi vatandaşların tepkisine neden oldu. Sarıyer Cem Vakfı Başkanı ve Alevi Dedesi Ebu Zeyit Kıral, Belediye meclis toplantısına katılarak toplantı öncesi bir konuşma yaptı. Sitem dolu sözlerle “Sarıyer’de inancımızı yaşamak istiyoruz” diyen Kıral, tüm partilerden destek istedi. AK Parti ve MHP de Sarıyer Belediyesi’ni suçladı. CHP ise topu Büyükşehir attı. Özellikle bu toplantıya Belediye Başkanı Şükrü Genç’in gelmemesi de dikkat çekti.Sarıyer’de kendi inancımızı yaşamak istiyoruz
Meclis toplantısı başlamadan önce izin alıp konuşan Sarıyer Cem Vakfı Başkanı Ebu Zeyit Kıral, “Hepinizin hoş görüsüne sığınarak, sizlerden, Aleviler olarak bir ricamız var. Ben bir Alevi Dedesiyim. Sarıyer’de kendi inancımızı yaşamak istiyoruz. Bizim inancımızda hak sevgisi, insan sevgisi, demokrasi, eşitlik ve hoşgörü vardır. Biz hiçbir inanca karşı olmadık. Ne camiye, ne havraya, ne kiliseye, ne de sinagoga karşıyız. Ama bizim ibadet yaptığımız cemevleri de bunlarla eşittir. Artısı da, eksisi de yoktur. Biz yıllardır Sarıyer’de cemevi yapılması için mücadele ediyoruz. Gerek hibeyle, gerekse paramızla cemevi yapmak için bir arsa istiyoruz. Ancak devletin hibe yapmayacağını bildiğimiz için paramızla arsa istiyoruz. Ama bu arsanın bize verilmesi her nedense gerçekleşmedi. Ben siyasi parti yöneticilerinden bu konuda katkı, anlayış ve destek istiyorum. Ancak bu olay hiçbir zaman siyasi nitelik taşımaması lazım. Bu Allah’ın rızası için, insanların geleceği için olmalı. Bizim felsefemiz sadece Türkiye’deki barışı değil, tüm dünya barışını kucaklar. Hepinizi saygıyla selamlıyor, desteklerinizi bekliyorum” diye konuştu.

AK Partili Canarıkan, “Her türlü desteği vermeye hazırız”
AK Parti İBB ve Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Halil Canarıkan, Sarıyer’in müzmin yarası ve ihtiyacı olan cemevinin, Sarıyer Belediyesi tarafından karşılanmadığını üzülerek dinlediklerini belirterek, “Bu konuda geçtiğimiz aylarda verdiğimiz kararı oybirliği ile meclisimizden geçirmiş, cemevi yapılma ihtiyacını yerine getirmek için belediyemize yetki vermiştik. İnşallah bu konuda yeterli çalışmayı gösterecektir. Ancak 2009 seçimlerinden sonra Darüşşafaka Mahallesi’ndeki 2 bin 400 metrekarelik bir alanı cami yapılması için cami derneğine tahsis etmiştik. Fakat bu tahsis meclisimizce iptal edilmişti. İşte bu alana cemevi yapılmasını uygun görüyoruz. Bu konudaki her hareketi sonuna kadar destekliyoruz” dedi.Canarıkan: “Bir değil birkaç tane yapılsın”
Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un 6 ilçesinde, 18 cemevi yapmayı planladığını söyleyen Canarıkan, “Kartal ve Esenyurt’ta bunlardan 8’i yapılmış ve faaliyete geçmiştir. Sarıyer Belediyesi’nin girişimleri ile Sarıyer’de de bir değil birkaç tane cemevi açılmasını talep etmekteyiz. Bu konuda üzerimize düşeni eksiksiz yerine getireceğiz. AK Parti grubu ve ilçe teşkilatı olarak belediyeye destek vereceğiz ve bunu burada beyan ediyoruz. Ayrıca belediyeyi alırsak Sarıyer’e bir değil 5 tane cemevi yapacağız, çünkü ciddi bir ihtiyaç var” dedi.CHP’li Sarıgöl: “AK Parti bu konuda samimi değil”
Halil Canarıkan’dan sonra gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Erdal Sarıgöl ise AK Parti grubunu, Sarıyer’de cemevi yapılması konusunda samimi bulmadığını söyledi. Sarıyer Belediyesi’nin cemevi için tahsis edeceği arsaların hepsinin İBB’nin uhdesinde olduğunu belirten Sarıgöl, “Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz. Sarıyer Belediyesi’ne ait 1001 parselin, İBB tarafından bize devredilmesi için burada meclis kararı almıştık. Ama hala bir sonuç yok. Biri bile devredilmedi, niyetleri de yok. Sarıyerli vatandaşlarımıza verecek arsalar üzerinde tasarruf hakkınız yoksa siz ne bu cemevinin yapımını gerçekleştirebilir, ne de üzerinde yaşayan vatandaşlara devrini gerçekleştirebilirsiniz. Biz CHP grubu olarak Sarıyer’de birden fazla cemevi yapılmasını istiyor ve elimizden ne geliyorsa yapıyoruz" dedi.MHP’li Güloğlu: “Sarıyer Belediyesi bu iş uzasın istiyor”
MHP’li Osman Güloğlu ise Sarıyer Belediyesi’nin bu konuda ipe un serdiğini söyledi. MHP grubu olarak Sarıyer’de cemevi için önerge verdiklerini belirten Güloğlu, “Kaç yıl oldu ortada Cemevi yok ve halen daha bu konu konuşuluyor. Belediye çıkıp da planlarda yeşil alan olan bir yere cemevi yapacağız dememesi lazım. Hiçbir altyapı çalışması yapılmadan yeşil alan için böyle bir teklif yapılması yanlış oldu. Bana geliyor ki bu konu, biraz uzasın şekliyle gündeme getiriliyor. Bir şeylerin üzerine siyaset yapma adına bir takım işler yapılıyor bu da sonradan sıkıntı yaratıyor. Bu sorunu bir an önce çözmemiz lazım” diye konuştu.

Bu haber toplam 3454 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

3 Yorum