1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Aktif Paratonerlerin Koruma Çapı
Aktif Paratonerlerin Koruma Çapı

Aktif Paratonerlerin Koruma Çapı

A+A-

Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmanın ilk aşamalarından biri dış yıldırımlık sistemleridir. Dış yıldırımlık sistemleri aktif paratoner, faraday kafesi, mesh metodu gibi bir çok yöntem barındırır. Bu yöntemlerden biri de aktif paratonerlerdir. Aktif paratonerler dairesel koruma yaparak sistemleri korur. Ancak paratonerlerin birinci koruma önceliğinin fiziksel koruma yani yangına karşı korumadır. Bu nedenle aktif paratonerler birlikte parafudr sistemleri de tesislerimizde bulunmalıdır.

paratoner.jpg

Tesisimize paratoner yerleştirmeden önce birincil önceliğimiz yıldırım risk analizinin tesisimiz için yapılmasıdır. Risk analizinin sonrasında tesisimiz hangi bölgede çıktı ise bu bölgeye göre paratoner çapı belirlenir. Belirlenen bu çapa göre dairesel şekilde koruma gerçekleştirilir. Ancak standartlar ışığında bakacak olursak aktif paratonerler sivri uçtan başka bir şey değildir. Bu nedenle önceliğimiz yakalama ucu olması daha önemlidir.  Yakalama uçları IEC standartlarında geçer ve bize yakalama uçları ile faraday kafesini tavsiye eder.

paratoner2.jpg

Aktif paratonerlerin bir diğer önemli özelliği ise paslanmaz olmalıdır. Anti korozif olarak seçilmesi gereken bu ürünler uzun yıllar dayanıklı olarak seçilmelidir. Aynı zamanda paratonerlerin ömürleri ve bakımları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Paratoner ölçümü ve bakımı bu noktada önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise aktif paratonerlerin iniş iletkenin ya S mesafesi bırakılarak ya da izoleli iletken kullanılarak inilmelidir. Aksi halde çarpılma ve yangın riski doğacaktır. Aynı zamanda oluşacak manyetik alan tesisteki cihazları bozabilir. Bu da dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Aktif paratonerlerin yine merdiven altı üretim yapılmadığı ve paslanmaz olduğu ve üretim sertifikasına sahip olduğu test edilmelidir. Kısa devre testleri yine yetkili kurumlar tarafından yapılmalıdır. TSE sertifikasına sahip ürünleri bu noktada rahatlıkla alabilirsiniz.

Referans: http://www.yilkomer.com/aktif-paratoner/

Bu haber toplam 2876 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT