1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. AHŞAP MERDİVENLER
AHŞAP MERDİVENLER

AHŞAP MERDİVENLER

Anadolu kültür ve coğrafyasında mimari tarihi eserleri süsleyen ahşap merdivenlerin kullanımı uzun yıllara dayanır. Ahşap merdivenler genel karakteristik özellikleriyle yapının ihtişamını, sahibinin statüsünü belirleyen en önemli özelliklerden birini oluş

A+A-

Anadolu kültür ve coğrafyasında mimari tarihi eserleri süsleyen ahşap merdivenlerin kullanımı uzun yıllara dayanır. Ahşap merdivenler genel karakteristik özellikleriyle yapının ihtişamını, sahibinin statüsünü belirleyen en önemli özelliklerden birini oluşturuyordu. Aynı zamanda devlet kurumlarının, tiyatro salonlarının olduğu yapılarda da ahşap merdivenler klasik uslübuyla boy gösteriyordu.

Zamanla modern çağın yeni teknolojik gelişmeleri bir çok yapı özelliğini ve merdivenlerin kullanım şeklini ve ahşabın yanı sıra bir çok malzemenin değerlendirildiği görülür. Ahşap merdivenlerin klasikleşmiş görünümünün yerini işlevsel modern mimari tarzları taşıyan tasarımlar aldı. Fakat ahşap malzeme günümüzde de hala tercih edilmeye devam ediyor. Klasik modellerin kazandırıldığı tasarımlar şık görünümüyle sanatı ve estetiği bir arada tutarak modern binaları süslüyor. Ahşap merdivenlerin imalatı her ne kadar seri üretim gibi görünse de ahşap ustalık, zarafet gerektiren bir malzeme. Beton üstü ahşap kaplama, döner spiral ahşap merdivenler, demir üstü ahşap kaplama, ferforje dönüşlü, tek taşıyıcı dönüşlü merdivenler, konsol merdivenler, dönüşlü yarım rıhtı merdivenler, dönüşlü, rıhtı kapalı olanlar, rıhtı açık merdivenler olarak karşımıza çıkıyor.

Ahşap merdivenler yapılırken cam, vernik, cila, cam, plastik, çelik, metal gibi ürünler kullanılır.Müstakil evlerin giriş bölümlerinde, dubleks evlerde katları birbirine bağlamada ahşap merdivenler kullanılıyor. Zemin kısmından üst kadar ulaşan kısma döner veya dik merdiven basamakları tercih edilir. Kat geçişlerini sağlarken salt kullanımında değil basamakları diğer merdiven parçalarının da profesyonel el işçiliği ile yapıldığı görülür. Ahşap merdivenler diğer malzeme türlerine göre daha sıcak, kullanım ömrü daha uzun, sağlam yapıya sahiptirler. Doğal ağaçlardan imal edildiğinden ekolojik dengeyi bozmayan ahşabın bulunduğu mekanlarda insan sağlığına olumlu bir katkı sağlıyor.

Tüm dokusuyla estetik olguyu yaratan özelliğiyle vazgeçilmezler arasındadır. Kaliteli ahşabın kullanılmasıyla ortam doğal zenginlik kazanır.

https://www.klasikmerdiven.com/

Bu haber toplam 1531 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT