1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Ahmet Kaya Kimdir?
Ahmet Kaya Kimdir?

Ahmet Kaya Kimdir?

İlk albümünü 1984 yılında Ağlama Bebeğim ismiyle yayınlayan Ahmet Kaya'nın hayatı merak ediliyor. Peki Ahmet Kaya kimdir?

A+A-

Ahmet Kaya

Malatya’da 1957 yılında dünyaya gelmiş, 16 Kasım 2000 yılında Paris’te kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Müzikle babasının 6 yaşında hediye ettiği bağlama ile tanışmıştır.

Geçim Sıkıntısı Nedeniyle İstanbula Göç

1972 yılında geçim sıkıntısı nedeniyle İstanbul’a göç ederler. Askerliğini 1978 yılında Gelibolu’da yaptı. Askeri orkestrada müzik hayatına devam etti.

Profesyonel Müzik Hayatı

İlk albümünü 1984 yılında Ağlama Bebeğim ismiyle yayınladı. 1985 yılında Acılara Tutunmak isimli ikinci albümü için çalışmalarını sürdürdü. İki albümü de Selda Bağcan’ın kardeşi Sezer Bağcan’a ait değişim stüdyosu ile çalışmıştır. Sezer Bağcan, Ahmet Kaya’nın Gülten Hayaloğlu ile tanışmalarını sağlamıştır. Döneminin en fazla dinlenen şarkısı Ahmet Kaya Ağladıkça İndir olmuştur

İkinci Evliliğini Yaptı

İkinci albüm yayınlandıktan sonra Gülten Hayaloğlu ile evlendiler. Gülten Hanım eşine hapishanede idam cezasına çarptırılan Nevzat Çeliğin şiiri olan Şafak Türküsünü iletti. 1985 yılında yapımı tamamlanan 1986 yılında yayınlanan Şafak Türküsü albümüyle geniş kitlelere duyuldu. Aynı yıl içinde An Gelir isimli albümü de yayınlanmıştır.

Yusuf Hayaloğluyla Tanışması

Eşinin kardeşi olan Yusuf Hayaloğlu ve şiirleriyle tanışır. Sözlerinin çoğunluğu Yusuf Hayaloğlu’na ait Yorgun Demokrat albümünü 1987’de çıkardı. 1988 yılında 2 şarkısına katkı verdiği Başkaldırıyorum albümü çıkmıştır. 1989 yılında Resitaller 1 isimli sadece bağlama ve vokallerden oluşturduğu konser kayıtları yayınlandı. Aynı yıl Yusuf Hayaloğlunun yazıp, Osman İşmen’in düzenlediği İyimser Bir Gül albümü yayınlandı. 1990 yılında Resitaller 2 ve Sevgi Duvarı isimli albümleri yayınlanmıştır. Sonrasında çıkardığı Şarkılarım Dağlara isimli albümü rekor satış yapmış, içinde geçen sözler nedeniyle piyasadan toplatılarak konserleri yasaklanmıştır. Kaya’nın yüzlerce mp3 içeren kocaman arşivi Ahmet Kaya Şarkılarını indir bedava ulaşılabiliyor.
Film Müzikleri

1990 Tatar Ramazan, 1992 Tatar Ramazan Sürgünde Filmlerinin müziklerini yapmıştır.

Müzik Tarzı

Ahmet Kaya müzikleri Türk Halk Müziği, Arabesk ve pop türlerinin hiçbiriyle örtüşmediği için özgün müzik olarak nitelendirilmiştir. Toplam 22 adet albüm çıkarmıştır.

Kaynak: Müzik indir

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT