1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. ABD’deki Yeni Yasa Tasarısıyla Telefonla Yürüme Yasaklanıyor
ABD’deki Yeni Yasa Tasarısıyla Telefonla Yürüme Yasaklanıyor

ABD’deki Yeni Yasa Tasarısıyla Telefonla Yürüme Yasaklanıyor

ABD’nin New Jersey eyaletinde oldukça ilginç bir yasa tasarısı hazırlandı. Buna göre eyalet içerisinde cep telefonu kullanarak yürümek yasaklanabilir

A+A-

ABD’de Yürürken Cep Telefonu Kullanmak Yasaklanıyor

Araba kullanırken cep telefonu kullanmak konusunda Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde kanunlarla açık bir şekilde belirlenmiş yasaklamalar söz konusu. Ancak şimdi çok daha farklı bir durumla karşı karşıyayız: ABD’nin New Jersey eyaletinde hazırlanan bir yasa tasarısı ile yürürken cep telefonu kullanmanın da yasaklanması gündemde!

Yeni yasa tasarısı ne içeriyor?

Yeni yasa tasarısı New Jersey eyaletinin Fort Lee kasabasında yasalaşma aşamasında. Bu kapsamda, yürürken mesaj atmak suç olarak kabul edilerek bunu gerçekleştiren vatandaşlar hakkında cezai yaptırımla uygulanacak. Ancak bu uygulamanın sadece mesaj atmakla kalmayıp, insanların dikkatli bir şekilde yürüyüp etraftakilere zarar vermesini engelleyecek konuşma veya casino oyunu oynama gibi elemlerin de cezalandırılma kapsamına alınması söz konusu. Dolayısıyla, yakın gelecekte Fort Lee kasabasında yürürken telefonların “eller serbest” modu dışındaki kullanımı yasaklanabilir. Tıpkı araba kullanırken olduğu gibi.

Meclis üyelerinden Pamela Lampitt tarafında hazırlanan bu kanun teklifine göre, yürürken mesaj atan kişilere 50 dolara kadar para cezası, 15 güne kadar hapis veya hem para cezası hem de hapis cezasının bir arada verilmesi söz konusu. Dolayısıyla, cezalardan da görülebileceği gibi, kasabada yürürken mesaj atma konusu bir hayli ciddiye alınıyor.

Yürürken telefon kullanmanın zararı ne?

Peki, yürürken mesaj atmanın veya telefon kullanmanın zararı ne? İlk bakışta bu kadar basit görünen bir şey için böylesine ağır cezalar vermek mantıklı mı? Yasa tasarısını hazırlayan Pamela Lampitt’e göre, “dikkati dağılmış yayalar tıpkı dikkati dağılmış sürücüler gibi, kendileri ve yoldaki diğer yayalar için potansiyel tehlike oluşturuyor.” Lampitt bu sözlerini istatistiki verilerle de destekliyor. Buna göre, ABD’de 2000 ile 2011 yılları arasındaki kaza istatistiklerine bakıldığında, cep telefonu kullanımı sonucu oluşan dikkatsiz yaya kazaları sonucunda 11.101 kişi yaralanmış. Hiç de az sayılmaz değil mi?

Aslında günlük hayatımıza baktığımızda yürürken cep telefonu kullanmanın çevredeki insanlara veya cep telefonu kullananın kendisine ne kadar zarar verebileceğini rahatlıkla görebiliriz. Siz de cep telefonunda mesaj yazmakla uğraşırken size çarpan birisini veya karşıdan karşıya geçerken cep telefonuyla konuştuğu için yolu kontrol etmeyi unutup hem kendisi hem de sürücüler için risk oluştura birçok kişiyle karşılaşmışsınızdır. İşte Fort Lee’de bu yasa tasarısı kabul edilirse dünyanın geri kalanına emsal teşkil edebilir ve bu konuda bu derece ağır olmasa da bir takım kuralların oluşmasına yol açabilir.

Bu haber toplam 4310 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT