1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. 2019 Hisse Senedi Piyasası
2019 Hisse Senedi Piyasası

2019 Hisse Senedi Piyasası

A+A-

Hisse senedi, bir şirkete olan ortaklığı veya mülkiyeti temsil eder. Kıymetli evrak statüsünde olan hisse senetleri, pay ve ortaklıkların tespiti için kullanılır. Aracı kurumların hisse senedi ihracı yapabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gerekli izinleri alması gerekmektedir.

Hisse senedi alış-satış süreci internet üzerinden kolayca halledebilen bir süreçtir. Öncelikle yatırımcı, aracı kurum aracılığı ile hisse senedi yatırım hesabı açar. Sonrasında alınmak istenen hisse senedinin değerindeki para tutarı hesaba yatırılır ve alım emri verilerek hisse senedi alınmış olur.

Hisse senedi almanın yatırımcıya kazandırdığı birçok hak bulunmaktadır. Bu hakları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Oy kullanma hakkı
  • Bilgi edinme hakkı
  • Kardan pay alma hakkı
  • Rüçhan hakkı
  • Yönetime katılma hakkı
  • Tasfiyeden hisse oranında pay alma hakkı

Hisse senetlerinden kar sağlamak için yatırımcı piyasayı iyi takip etmeli, doğru analizler yaparak yerinde tahminlerde bulunmalıdır. Detaylar için; https://www.alnusyatirim.com/hisse-senedi inceleyebilirsiniz. Yatırımcı bir hisse senedi alır ve sonrasında bu hisse senedinin fiyat değişikliklerini inceler. Fiyat artışı görüldüğü zaman satış gerçekleştirerek alış ve satış arasındaki farktan kar etmiş olur.

2019’da En Çok Artan Hisse Senetleri

Hisse senetlerinin değerlerinin değişmesinin bağlı olduğu birçok neden vardır. Bu nedenlerin en temeli arz-talep unsurudur. Yani hisse senedinin fiyatını alıcı ve satıcı belirler. Bir diğer unsur ise ekonomik gelişmelerdir. Hisse senedi fiyatları ekonomik gelişmelerle paralel ilerler. Şirket verileri hisse senedinin değerinin değişmesindeki en önemli nedenlerden biridir. Şirketin içinde bulunduğu sektör de bu değerin değişimini etkileyebilir.

Yukarıda bahsedilen değişimlere bağlı olarak hisse senedi fiyatları çeşitli dalgalanmalar yaşayabilir. Borsadan kar elde etmenin temeli zaten bu dalgalanmalardan gelir. Bu yüzden hisse senedi yatırımı yapmadan önce iyi bir araştırma yapılmalı ve gerekli tecrübenin edinilmesi gerekir.

Bu haber toplam 428 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT