1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. 15 Temmuz Neler Oldu
15 Temmuz Neler Oldu

15 Temmuz Neler Oldu

​​​​​​​15 Temmuz neler oldu. Günlerdir gizliden gizliye darbe hazırlığı yapan FETO mensubu sözde askerler ilk olarak kuvvet komutanlarını esir almaya çalıştı.

A+A-

15 Temmuz neler oldu. Günlerdir gizliden gizliye darbe hazırlığı yapan FETO mensubu sözde askerler ilk olarak kuvvet komutanlarını esir almaya çalıştı. Birçok satılmış askerden oluşan darbeci teröristler rehin aldıkları pek çok komutanı darbe harekatının ana merkezi olan Akıncılar üssüne getirdiler. Elleri bağlı, gözleri kapalı şekilde pek çok komutan esir alınırken darbeci askerler Türkiye'deki iletişimi kesip, darbe girişimini başarıya ulaştırmak için Türksat binasını bombaladılar. Aynı sıralarda kendilerine Yurtta Sulh Konseyi adını veren grup hazırlattıkları darbe metnini silah zoruyla trt ekranlarından halka duyurdular.

Özel Harekata bomba yağdı

Darbeciler metni okuttuktan hemen sonra harekete geçti. Özellikle İstanbul ve Ankara'da işgal hareketlerine başlayan cuntacı grup önemli yolları, Boğaziçi Köprüsü'nü ve birçok stratejik noktayı ulaşıma kapattı. Halk darbe girişimini haber alır almaz sokaklara çıktı ve üniformalı teröristlere karşı çıktı. Beklenmedik bir direnişle karşılaşan darbeciler halkın üzerine acımasızca ateş etti. Darbeciler kendilerine karşı çıkacak en büyük kuvvet olan özel harekatçı polislerimize acımasızca bomba yağdırdı. Özel harekat dairesinde 55 civarı polisimiz şehit oldu.

Erdoğan halkı sokaklara çağırdı

Darbe girişiminin şüphesiz ki başarısızlıkla sonuçlanmasında en büyük etken halkın korkusuzca direnişi oldu. Öyle ki darbeyi haber alan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan birçok televizyon kanalından halka seslendi ve sokaklara çıkmalarını istedi. Bu çağrıya beraber milyonlarca vatandaşımız tek yürek oldu ve sokaklarda darbecilere dur dedi.

15 Temmuz da fetocular ülkeyi ele geçirmek için her türlü imkanı kullandılar. Milletin Meclisine acımasızca bomba yağdıran üniformalı katiller 250 den fazla vatandaşımızı şehit ederken yüzlerce kişi ise bu saldırılardan yaralı olarak kurtuldu.

Eli kanlı caniler o kadar iyi hazırlamışlardı ki kanlı oyunlarını birçok üst düzey komutanı çok rahat bir şekilde esir aldılar. Bu komutanlar arasında Genelkurmay başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal gibi isimler vardı. Hainlerin hedefindeki bir diğer isim ise Recep Tayyip Erdoğan'dı. Cumhurbaşkanı'nı rehin alabilmek için özel seçilmiş iki tim görevlendirilmişti. Nitekim Cumhurbaşkanımızın kaldığı otelden erken ayrılması sonucunda darbeci askerler onu rehin alamadılar. Gerek vatansever askerler gerekse kahraman halkımızın direnişi sonucunda darbeci askerler teslim alındı ve kalkışma önlendi.

Darbe girişiminden sonra Ohal ilan edildi

Ülkemiz büyük bir tehlikeyi atlatmak üzereyken 21 Temmuzda Milli Güvenlik Kurulu toplandı. Kurulda gündem bir başka kalkışmanın nasıl engelleneceği idi. Önlem olarak ta 3 ay süre ile Ohal ilan edilmesine karar verildi. Peki ohalnedir ?

Ohal ülkelerde çıkan bir karışıklıkta ve istenmeyen durumda yürürlüğe giren kararların tümüdür.

 

 

Bu haber toplam 359 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT